Darmowa dostawa przy zakupach za min. 199zł

Jaką kamerę samochodową wybrać?

13 października, 2022 | Bez kategorii

Niemal każdy kierowca ma na swoim koncie niebezpieczną sytuację na drodze, która doprowadziła do niezawinionej kolizji. Jeśli sprawca przyznaje się do błędu, wówczas można skutecznie ubiegać się o odszkodowanie z polisy OC. Problem pojawia się w przypadku okoliczności, które generują poważne wątpliwości przy ustaleniu winnego. Poświęcenie kilkuset złotych na kamerę samochodową wydaje się w tym kontekście niewielkim wydatkiem, w zestawieniu z korzyściami, jakie możemy osiągnąć. Polskie prawo dopuszcza nagrywanie uczestników ruchu drogowego i przyjmuje pozyskane w ten sposób informacje jako wiarygodny materiał dowodowy. Spośród szerokiej gamy wideorejestratorów dostępnych na rynku, jak wybrać ten najlepszy? Zapraszamy do naszego poradnika, gdzie udzielimy odpowiedzi na to pytanie.

Wideorejestrator samochodowy – co musimy wiedzieć przed zakupem?

Dobry rejestrator jazdy musi spełniać kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby zakupiony produkt generował optymalną rozdzielczość nagrania. Identyfikacja numeru rejestracyjnego dowolnego pojazdu będzie możliwa jedynie wówczas, gdy matryca kamery samochodowej spełni oczekiwania jakościowe. Zalecamy obejrzenie kilku filmów na YouTube przed złożeniem zamówienia na wideorejestrator. Materiały te pozwalają wyrobić sobie opinię o szczegółowości nagrania w różnych warunkach oświetleniowych. Rynkowym standardem pozostaje rozdzielczość Full HD. Pojedyncza klatka filmu ma tutaj rozmiary 1920 × 1080 i umożliwia rozpoznanie numeru nadjeżdżającego pojazdu. Pamiętajmy jednak, że sama rozdzielczość to nie wszystko. Niektórzy producenci wideorejestratorów stosują rozmaite marketingowe sztuczki, mające przyciągnąć nieświadomych klientów. Nawet jeśli wideorejestrator samochodowy „na papierze” nagrywa w 4K, realna jakość może nie mieć wiele wspólnego z taką rozdzielczością. Duże znaczenie odgrywa bitrate, czyli ilość informacji przetwarzanych przez procesor w każdej sekundzie. Im większy bitrate, tym lepsza szczegółowość nagrania. Kamera samochodowa 720p często okazuje się lepszym wyborem niż wideorejestrator 4K, gdzie tak duża rozdzielczość zostaje osiągnięta poprzez interpolację.

Wideorejestrator samochodowy musi nagrywać w pętli, umożliwiając przy tym zabezpieczenie najważniejszych plików przed nadpisaniem. Dzięki funkcji loop recording użytkownik nie musi martwić się o zapełnienie karty pamięci i przerwanie nagrywania. Najstarsze nagrania zostaną po prostu zastąpione nowymi. Dobrze, jeśli kamera samochodowa posiada tzw. tryb parkingowy i czujnik rejestrujący wszelkie uderzenia. Jeśli ktoś uszkodzi Twoje auto na parkingu i ucieknie z miejsca zdarzenia, rejestrator jazdy zareaguje na moment kolizji i natychmiast rozpocznie nagrywanie. Identyfikacja sprawcy staje się wówczas dużo bardziej prawdopodobna.
Warto zainteresować się modelami wideorejestratorów wyposażonych w system podwójnych kamer. Wprawdzie większość zdarzeń drogowych ma miejsce z przodu pojazdu, nie możemy jednak wykluczyć sytuacji spornej zaistniałej w tylnej części samochodu. Wideorejestrator rejestrujący obraz z przodu i z tyłu dostarcza kompletnego materiału dowodowego, chroniącego przed nieuczciwymi sprawcami kolizji lub wymuszeniami odszkodowań OC.

Rejestrator samochodowy

Gdzie zamontować wideorejestrator?

Montaż wideorejestratora wpływa na skuteczność nagrania, dlatego warto poświęcić tej czynności nieco więcej uwagi. To, gdzie zamontować wideorejestrator, zależy od kształtu szyby i układu lusterka przedniego w konkretnym modelu pojazdu. Większość wideorejestratorów jest mocowana w górnej, środkowej części szyby. Taka lokalizacja zapewnia optymalną widoczność dla kamery, jednak może negatywnie wpływać na pole widzenia kierowcy. Warto ustawić wideorejestrator tak, aby nie stanowił on wizualnego ciężaru dla osoby zasiadającej za kierownicą. Jeśli montaż rejestratora jazdy na środku szyby okazuje się niemożliwy, należy zaplanować dla niego miejsce w prawym lub lewym górnym rogu. Unikniemy wówczas niedogodności związanych z ograniczonym polem widzenia kierowcy, zachowując jednocześnie optymalną jakość samego nagrania. Podczas montażu musimy również pamiętać o odpowiednim poprowadzeniu kabla.
Zdecydowanie odradzamy montaż kamery samochodowej bezpośrednio na desce rozdzielczej. Zbyt niskie położenie obiektywu poskutkuje zniekształconym obrazem, a także przysłonięciem znacznej części kadru przez maskę naszego pojazdu. Aby wideorejestrator mógł dobrze spełniać swoje zadanie, powinien zostać umieszczony maksymalnie wysoko, z obiektywem skierowanym na środek jezdni.

montaż wideorejestratora

Rejestrator jazdy – przegląd najpopularniejszych produktów

Produktem godnym polecenia jest rejestrator samochodowy Manta w modelu DVR502F, wyposażony w kamerę przednią i wsteczną. Rozdzielczość Full HD, wysoka dynamika tonalna nagrań, G-sensor sygnalizujący najmniejszą kolizję czy zabezpieczenie nagrań przed skasowaniem – funkcje te gwarantują bezproblemowe korzystanie z wideorejestratora w większości sytuacji na drodze.
Ciekawą opcję dla kierowców stanowi rejestrator samochodowy w lusterku z kamerą cofania Manta DVR201H. Zastępuje on lusterko samochodowe, dzięki czemu znika problem z właściwym montażem. Obiektyw kamery został ulokowany w miejscu gwarantującym najszersze pole widzenia. Kamera zintegrowana z lusterkiem występuje w zestawie z kamerą cofania, rejestrującą wszelkie zdarzenia z tyłu pojazdu. Tego typu kombinacje doskonale sprawdzają się w większość aut. Rejestrator samochodowy to ważny element wyposażenia pojazdu, który każdy powinien uwzględnić w ramach swoich decyzji zakupowych.