Darmowa dostawa przy zakupach za min. 199zł

Telewizory LED czy LCD? Jaki telewizor wybrać?

18 października, 2022 | Bez kategorii

Pomimo zmieniających się trendów i rozwoju technologii, telewizory wciąż stanowią ważny element wyposażenia większości domów. Zmienia się wszakże ich zastosowanie. Obecnie coraz częściej służą do oglądania filmów i seriali z serwisów streamingowych lub jako wyświetlacz konsoli do gier. Inne okazują się także oczekiwania użytkowników, dla których rośnie znaczenie jakości wyświetlanego obrazu. Aby cieszyć się idealną grafiką podczas grania oraz korzystania z uroków domowego kina, należy wybrać odpowiedni sprzęt. Jaki telewizor kupić? Lepszy będzie LED czy LCD? Odpowiedzi na te pytania poznasz w dalszej części artykułu.

Jaki telewizor wybrać? Najważniejsze parametry

Podczas wyboru telewizora do naszego domu kierujemy się różnymi parametrami. Często jednym z najważniejszych czynników okazuje się cena. Z wielu względów nie powinien to być argument decydujący o tym, jaki kupić telewizor, ponieważ najtańsze modele to często sprzęt słabszej jakości. Zdecydowana większość z nas ma jednak ograniczone możliwości finansowe i musi zmieścić się w założonym budżecie. Druga istotna kwestia to rozmiar telewizora, określany na podstawie długości przekątnej ekranu, którą wyraża się w calach. Obecnie najbardziej popularne są te w przedziale 55-65 cali. To już wystarczająco dużo, aby cieszyć się szczegółowym obrazem, a jednocześnie taki telewizor będzie dobrze się prezentował w typowym salonie o powierzchni około 20 m2. Do wielkości ekranu należy dostosować rozdzielczość obrazu. W podanym przykładzie optymalne rozwiązanie to 4K Full HD. Bardzo ważna, a traktowana nieco po macoszemu, jest też technologia wyświetlania obrazu. Ten aspekt omówimy szerzej w kolejnych akapitach.

jaki telewizor wybrać

Telewizory LCD – charakterystyka, zalety, wady

Jeszcze do niedawna to właśnie telewizory LCD dominowały na rynku, wypierając starsze rozwiązania. Tego rodzaju urządzenia opierają się na technologii polaryzacji światła. W praktyce polega to na tym, że cząsteczki ciekłego kryształu zmieniają swoje położenie pod wpływem działania pola elektrycznego. Właśnie dlatego ekrany tego typu nazywa się wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi (ang. liguid-crystal display, w skrócie LCD). Warto nadmienić, że w telewizorach LCD same piksele nie świecą, a za jasność odpowiada podświetlenie tła. Jeśli właśnie zastanawiasz się, jaki telewizor kupić i czy zainwestować w model z ciekłokrystalicznym wyświetlaczem, musisz odpowiedzieć sobie na jedno pytanie. Czy ważniejsza dla Ciebie jest niska cena, czy trwałość? Telewizor LCD oferuje przyzwoitą jakość obrazu w stosunkowo niskiej cenie i nie zużywa wiele energii, ale okazuje się podatny na uszkodzenia, objawiające się najczęściej tzw. martwymi pikselami. Po stronie wad należałoby dopisać bardzo ograniczony kąt widzenia oraz niezbyt dokładne odwzorowanie ciemniejszych barw, szczególnie czerni. Nie da się ukryć, że to już nieco przestarzała technologia. Taki zakup można jednak rozważyć, gdy szukasz dodatkowego, taniego telewizora, np. do pokoju gościnnego.

Telewizory LED – charakterystyka, zalety, wady

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem LED czy LCD, powinieneś wiedzieć, że każdy telewizor LED to jednocześnie LCD. Jednak w drugą stronę takiej zależności nie ma. Telewizory LED wykorzystują tę samą technologię ciekłokrystalicznego wyświetlacza, natomiast różnią się sposobem podświetlania matrycy, za które odpowiadają energooszczędne diody elektroluminescencyjne (ang. light-emitting diode, w skrócie LED). Taka technologia gwarantuje znacznie lepszy kontrast i większą głębię kolorów, dzięki czemu doskonale odwzorowują nawet czerń. Do jej zalet należy także szerszy kąt widzenia oraz długa żywotność. Ekran tego typu doskonale nadaje się do oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości czy gier konsolowych. Jakieś wady? W niektórych modelach podświetlenie obrazu okazuje się nierównomierne, a dochodzi do tego też wyraźnie wyższa cena. Jeśli jednak właśnie się zastanawiasz, jaki telewizor kupić, mając do wyboru telewizor LED czy LCD, pierwsze wymienione rozwiązanie gwarantuje nieporównywalnie lepszą jakość. Szczególnie gdy postawimy na udoskonalony wariant OLED lub QLED.

telewizor led

Telewizor LED czy LCD? Podsumowanie

Technologia wyświetlania obrazu wpływa w znacznym stopniu na jego jakość, a tym samym na przeznaczenie urządzenia. Jeśli nie wiesz, jaki telewizor wybrać, powinieneś zacząć od określenia swoich potrzeb związanych z użytkowaniem. Jeśli szukasz ekranu, który doskonale odzwierciedla kolory i zapewnia szczegółowy obraz, dzięki czemu sprawdzi się w kinie domowym i do grania, wybierz telewizor LED. Natomiast w przypadku, gdy jakość obrazu nie ma dla Ciebie dużego znaczenia i poszukujesz przede wszystkim taniego rozwiązania, lepszym wyborem może się okazać standardowy telewizor LCD bez podświetlenia LED. W obu przypadkach nie musisz się martwic o zużycie energii, ponieważ jest ono znacznie niższe w porównaniu ze starymi telewizorami kineskopowymi i plazmowymi. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi już wiesz, jaki kupić telewizor, aby w pełni sprostał Twoim wymaganiom.

Wybierz pola do wyświetlenia.
  • SKU
  • Cena
Kliknij poza obszar aby zamknąć porównywarkę
Porównaj