Nagrywanie materiału na kartę pamięci

Poprzedni wpis
Następny wpis
Lut
2018

Ciężko jest jednoznacznie określić ile zajmie na karcie pamięci półgodziny lub godziny materiał wideo. Jest wiele czynników, które wpływają na objętość materiału zapisanego na karcie np. Bitrate Video oraz rodzaj zastosowanej pamięci.

Przyjmuje się że, minuta Full HD 1920×1080 zajmuje około 100MB, natomiast minuta 4K 3840×2160 zajmuje około 300MB.

Bitrate Video to nic innego jak częstotliwość przesyłanych sygnałów audio i wideo liczona w jednostkach pamięci na sekundę. Im Bitrate jest wyższy, tym film jest bardziej płynny i ma wyższą jakość – a tym samym jest zajmuje więcej miejsca na karcie pamięci. W nowoczesnych kodekach stosowanych także w kamerach Manta Bitrate Video jest wartością zmienną zależną od rodzaju nagrywanego materiału – jeżeli nagrywamy film np. plaże morską z widokiem nieba to Bitrate zostanie automatycznie zmniejszony przez algorytmy kompresji zawarte w kodeku. Natomiast gdy nagrywany jest np. zjazd rowerem z górki Bitrate video zostanie zwiększony. Jest to zależne od ilości zmieniających się elementów w nagrywanym materiale. Im jest ich więcej tym wyższy będzie Bitrate Video ze względu na zachowanie płynności ruchu w nagrywanym materiale.

Rodzaj zastosowanej pamięci wpływ na ilość nagranego materiału ma standard prędkości karty, pojemność oraz rodzaj zastosowanego systemu plików FAT. W kartach oznaczonych SD stosowany jest system FAT 12 i FAT 16.W kartach typu SDHC FAT32. Typ kart SDXC posiada exFAT.

Poprzedni wpis
Następny wpis