Słowniczek klienta

Słowniczek klienta

Akumulator litowo-jonowy (Li-Ion)

Powszechnie stosowany akumulator powszechnie stosowane w telefonach komórkowych, tabletach, laptopach, aparatach fotograficznych, elektronarzędziach.

Android

System operacyjny z jądrem Linux dla urządzeń mobilnych takich jak telefony komórkowe, smartfony, tablety, notebooki, telewizory.

Android TV

Telewizor z systemem Android TV umożliwiający uruchamianie dedykowanych aplikacji, przeglądanie stron internetowych, korzystanie z portali społecznościowych oraz oglądanie telewizji.

Aparat telefonu

Telefony posiada wbudowany aparat fotograficznymi. Daje on możliwość wykonywania zdjęć oraz filmów. Często telefony wyposażone są w aparat przedni oraz tylny.

Aplikacja mobilna

(ang. mobile software / mobile application) – ogólna nazwa dla oprogramowania działającego na urządzeniach przenośnych, takich jak telefony komórkowe, smartfony, palmtopy czy tablety, które pisane są przy użyciu różnych platform i języków programowania.

ATV

Analog television – telewizja analogowa, oznaczenie źródła sygnału telewizji analogowej w telewizorach.

Blokada rodzicielska

Funkcja umożliwia zablokowanie określonych funkcji – np. uniemożliwia dzieciom zmianę programu w trakcie jego trwania.

Blu-ray

Format zapisu optycznego, opracowany przez Blu-ray Disc Association (BDA). Następca formatu DVD, od którego odróżnia się większą pojemnością płyt, co jest możliwe dzięki zastosowaniu niebieskiego lasera.

Bluetooth®

Technologia bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu pomiędzy różnymi urządzeniami elektronicznymi, takimi jak klawiatura, komputer, laptop, palmtop, telefon komórkowy i wieloma innymi. Umożliwia min. przesyłanie plików, słuchanie muzyki.

Chłodziarko-zamrażarka

Dwudrzwiowa lodówka z chłodziarką – w zależności od modelu znajdująca się na górze lub dole lodówki – oraz zamrażalnikiem, który osiąga dużo niższe temperatury niż chłodziarka.

Czat

Funkcja telefonu komórkowego lub tabletu umożliwiająca komunikację z innymi osobami za pomocą bieżącej komunikacji tekstowej (Facebook, GG).

Czytnik linii papilarnych

Jedno z najlepszych zabezpieczeń urządzeń mobilnych, które blokuje/ogranicza dostęp osób trzecich do Twoich prywatnych lub firmowych danych.

Dioda LED

Diody LED znajdujące się w wielu telefonach komórkowych, tabletach jak również głośniczkach. Diody komunikują różne funkcje – nadejście wiadomości SMS, nawiązanie połączenia Bluetooth®.

DTV

Digital Television telewizja cyfrowa, oznaczenie źródła sygnału cyfrowej telewizji naziemnej w telewizorach.

Dual SIM

Funkcja, dostępna w niektórych nowoczesnych modelach telefonów komórkowych, umożliwiająca korzystanie z dwóch kart SIM za pośrednictwem jednego telefonu komórkowego. Wiąże się to z posiadaniem przez taki aparat telefoniczny dwóch slotów na karty SIM. Większość z nich zaprojektowana jest tak, aby obie karty mogły być aktywne jednocześnie, każda we własnej sieci komórkowej.

DVB-C

Standard systemu telewizji cyfrowej DVB przeznaczony do stosowania w sieciach kablowych.

DVB-S2

Standard systemu telewizji cyfrowej DVB, nadawanej przez satelity.

DVB-T

Digital Video Broadcasting – Terrestrial – standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej naziemnie. Cyfrowa telewizja naziemna w Polsce nadawana jest w systemie MPEG-4.

Dyktafon

Pozwala na zapis dźwięku bezpośrednio w telefonie. Dzięki tej funkcji istnieje możliwość szybkiego nagrania wykładu, wywiadu lub stworzenie notatki głosowej.

Dzwonek monofoniczny

Prosty rodzaj dzwonka.

Dzwonek polifoniczny

Polifoniczne dźwięki sygnalizujące nadchodzące połączenie, określane też, jako dzwonki poli, są bardziej złożone niż standardowe dźwięki monofoniczne. Posiadają wiele linii melodycznych współbrzmiących ze sobą.

Ekran dotykowy

Ekran zastosowany zarówno w tabletach jak i telefonach umożliwia wybieranie numerów, naciskanie przycisków i przewijanie menu, list i obrazów za pomocą dotyku.

Eshare

Funkcja w telewizorach Manta. Funkcja umożliwia wysyłanie plików z telefonu na telewizor, odtwarzanie filmów bezpośrednio z telefonu podpiętego bezprzewodowo za pomocą sieci WiFi na telewizorze, bezpośrednie uruchamianie aplikacji na android TV za pomocą telefonu, zdalne przeglądanie zdjęć z telefonu na ekranie TV.

Format Full HD

Zwany także HD 1080p. Telewizory z tym znakiem spełniają minimalne wymagania rozdzielczości formatu HD ready, dodatkowo oferując rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli tzn. posiadają ekrany z rozdzielczością 1080 linii poziomych i 1920 linii pionowych wyświetlanego obrazu.

GamePad

Kontroler przeznaczony do telefonów z systemem Android oraz IOS. Pozwala na sterowanie pojazdem/postacią w pobranej na telefon lub tablet grze.

Głośniki bezprzewodowe

Ten typ głośników nie wymaga stosowania kabli, co zapewnia większą swobodę ich rozmieszczenia. Głośniki komunikują się za pośrednictwem technologii Bluetooth®.

Google Play

Sklep z aplikacjami przeznaczonymi na system Android. Większość zawartych tam programów jest bezpłatna. Dawna nazwa sklepu to Android Market.

Gotowanie halogenowe

Kombiwar halogenowy podgrzewa zewnętrzną powierzchnię potraw za pomocą lampy halogenowej zamontowanej na górze urządzenia. Podczas pracy kombiwar wytwarza wirujący pierścień gorącego powietrza, który równomiernie piecze potrawę. Przyrządzona w ten sposób potrawa staje się niezwykle smaczna dzięki wydobyciu jej naturalnego smaku i wszystkich wartości odżywczych.

GPS

Jest to system nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. Celem systemu jest dostarczenie użytkownikowi informacji o jego położeniu oraz ułatwienie nawigacji po terenie. Funkcja GPS jest dostępna nie tylko w nawigacjach, ale również w telefonach czy tabletach.

GSM

System GSM (ang. Global System for Mobile Communications) to popularny światowy standard technologii komunikacji bezprzewodowej pozwalający zarejestrowanym użytkownikom na korzystanie ze swoich telefonów na całym świecie.

HDMI

Interfejs multimedialny wysokiej rozdzielczości HDMI (ang. High-Definition Multimedia Interface) to standard połączeniowy przypominający USB i umożliwiający połączenie źródła audio/wideo, takiego jak odtwarzacz HD DVD lub system kina domowego, z odbiornikiem, takim jak telewizor LCD, za pomocą pojedynczego kabla cyfrowego.

HD TV

Telewizja wysokiej rozdzielczości HDTV (ang. High-Definition Television) to telewizja cyfrowa zapewniająca dużo większą rozdzielczość w porównaniu z tradycyjną telewizją analogową.

HD ready

Standard zwany również 720p, który gwarantuje m.in. rozdzielczość ekranu min. 720 linii w formacie szerokoekranowym 16:9.

HSDPA

HSDPA (ang. High-Speed Download Packet Access) to funkcja telefonii komórkowej trzeciej generacji zapewniająca użytkownikom większą szybkość przesyłania danych dla potrzeb zastosowań multimedialnych.

Identyfikator dzwoniącego

Funkcja telefonu umożliwiająca wyświetlanie na ekranie LCD telefonu informacji o połączeniu przychodzącym.

IPX

Jest to międzynarodowa norma określająca wodoodporne właściwości różnego rodzaju przyrządów.

Jasność

Miara ogólnej jasności obrazu. Im niższa wartość jasności, tym ciemniejszy obraz; im wyższa wartość, tym obraz jest jaśniejszy.

Java

Język programowania opracowany w firmie Sun Microsystems będący dominującą platformą dla urządzeń przenośnych i umożliwiający pobieranie niezależnych aplikacji przeznaczonych do wykorzystania bez konieczności połączenia z Internetem.

Karta SD

SD (ang. secure digital) – jeden ze standardów kart pamięci. Pozwala na przechowywanie różnego rodzaju plików takich jak muzyka, zdjęcia.

Klawiatura QWERTY

Qwerty symboliczna nazwa układu liter do alfabetu łacińskiego na klawiaturze maszyny do pisania i komputera, zaczerpnięta od pierwszych sześciu liter w szeregu pod rzędem cyfr, patrząc od lewej.

LCD

Wyświetlacz ciekłokrystaliczny LCD (ang. Liquid Crystal Display) to płaski wyświetlacz (ekran).

LCN

Local Channel Number – ustawienia lokalnej sieci kanałów. Funkcja ta sortuje automatycznie kanały według ustalonego przez nadawcę wzorca.

Ładowanie indukcyjne

Umożliwia naładowanie urządzenia bez konieczności podłączania kabli. Wystarczy położyć urządzenie na dedykowaną ładowarkę, aby rozpocząć proces ładowania. Po zakończeniu wystarczy podnieść urządzenie, bez obawy o możliwość wyrwania kabla.

Manta Android TV

Telewizor z systemem Android TV umożliwiający uruchamianie dedykowanych aplikacji, przeglądanie stron internetowych, korzystanie z portali społecznościowych oraz oglądanie telewizji.

MMS

Usługa MMS (ang. Multimedia Messaging Service) umożliwia wysyłanie i odbiór za pomocą urządzenia przenośnego tekstu, obrazów, treści wideo i dźwięków.

Mobilna poczta e-mail

Funkcja dostępna w telefonach komórkowych, umożliwiająca sprawdzanie wiadomości e-mail za pomocą konta pocztowego w Internecie bądź dowolnej innej aplikacji.

Mobilne radio

Radio satelitarne lub cyfrowe w telefonie komórkowym umożliwiające dostęp do całej gamy strumieniowych kanałów oferujących na żywo muzykę, informacje sportowe, rozmowy i nie tylko. Sygnał radia wzmacniany jest przez słuchawki, które pełnią funkcję anteny.

MP3

Pliki MP3 to cyfrowe pliki dźwiękowe obsługiwane przez wiele telefonów komórkowych jak również tabletów.

Nadajnik FM

Nadajnik FM umożliwia dostęp do radiowych stacji FM z poziomu urządzenia przenośnego.

Odtwarzacz muzyczny

Odtwarzacz muzyczny umożliwia odtwarzanie ulubionych utworów cyfrowych, np. w postaci plików MP3, w dowolnym miejscu i w jakości stereo. Niektóre modele zawierają radio FM.

Pasmo

Grupy częstotliwości przeznaczone wyłącznie do komunikacji bezprzewodowej.

Poczta głosowa

Usługa pozwalająca na odbieranie, przechowywanie i pobieranie wiadomości głosowych na telefonie komórkowym, zastępująca automatyczną sekretarkę.

Połączenie oczekujące

Funkcja umożliwiająca powiadamianie użytkownika o nadchodzącym połączeniu bez przerywania trwającej rozmowy lub transmisji danych i pozwalająca na przyjęcie, odrzucenie bądź zignorowanie połączenia.

POP3

Protokół POP3 (ang. Post Office Protocol wersja 3) umożliwia użytkownikom dostęp do wiadomości e-mail na urządzeniu przenośnym.

PQV

Picture Quality View – wskaźnik stosowany do wyrażenia intensywności koloru, płynności ruchu, głębi perspektywy oraz ostrości obrazu. Na wartość wskaźnika PQV składa się kilka parametrów: rozdzielczość, jasność, kontrast, współczynnik ruch, odświeżanie. Wyższa wartość wskaźnika PQV świadczy o większej płynność i jakość wyświetlanego obrazu na telewizorach firmy Manta.

Przeglądanie stron internetowych

Dzięki możliwościom bezprzewodowego łączenia się za pośrednictwem sieci komórkowych lub sieci LAN funkcja ta pozwala na łączenie się z Internetem za pomocą telefonu z dowolnego miejsca i w dowolnym momencie.

Przeglądarka

Oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych.

Rozdzielczość ekranu

Jeden z parametrów trybu wyświetlania, parametr określający liczbę pikseli obrazu wyświetlanych na ekranie w bieżącym trybie pracy monitora komputerowego, telewizora a także każdego innego wyświetlacza, którego obraz budowany jest z pikseli. Pojęcie odnosi się do liczby szczegółów zarejestrowanych na obrazie wyrażanej w przypadku obrazów cyfrowych w liczbie pikseli. Im wyższa rozdzielczość, tym większy poziom szczegółowości.

Smart Phone

Określenie „Smart Phone” odnosi się do dwóch rzeczy: telefonów oferujących zaawansowane funkcje, takie jak poczta elektroniczna, Internet i pełna klawiatura, a także do telefonów z pełnym systemem operacyjnym (lub do obu tych kategorii jednocześnie).

SMS

Usługa SMS (ang. Short Message Service) umożliwia użytkownikom wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych napisanych przy użyciu klawiatury telefonu.

Standard VESA (Video Electronics Standards Association)

Standard wprowadzony w 1997 roku, określający rozstaw śrub montażowych stosowany w monitorach i telewizorach LCD. Obecnie najczęściej stosowany typ mocowania to VESA 75 x 75, VESA 100 x100, VESA 200 x 200, VESA 200 x 100, VESA 300 x 300, VESA 400 x 400 VESA 600 x 400.

Tapeta

Niestandardowy obraz – np. ulubione zdjęcie – tła wyświetlany na ekranie telefonu komórkowego.

Teletext (telegazeta)

Sygnał cyfrowy (dołączany do emisji telewizyjnej) zawierający dane, które współczesne odbiorniki telewizyjne interpretują, jako tekst. W teletekście nadawcy telewizyjni zamieszczają program telewizyjny (zazwyczaj strona 300), bieżące informacje, serwis pogodowy, sportowy, ogłoszeniowy, itp. Teletekst pozwala także wyświetlać napisy (listę dialogową) do emitowanych filmów. Tryb 16:9 Panoramiczne proporcje obrazu telewizyjnego charakterystyczne dla telewizji wysokiej rozdzielczości HDTV oraz telewizji panoramicznej standardowej rozdzielczości. Takie proporcje mają filmy zapisywane na płytach DVD.

Telewizor LCD

Wyświetlacze LCD (ang. Liquid Crystal Display) są podświetlane za pomocą paneli znajdujących się za nimi. Telewizory LCD idealnie nadają się do pomieszczeń, w których nie można kontrolować poziomu jasności.

Tuner radiowy AM/FM

Pozwala włączyć ulubioną stację radiową AM lub FM i słuchać muzyki, rozmów, wiadomości, informacji sportowych i nie tylko.

Tuner cyfrowy

Tuner cyfrowy przetwarza sygnał odebrany na falach radiowych, z satelity bądź od nadawcy kablowego i przekazuje go na ekran odbiornika telewizyjnego.

Tryb samolotu

To ustawienie telefonu oraz tabletu wyłącza elementy nadajnika radiowego w telefonie komórkowym, umożliwiając bezpieczne korzystanie z pewnych funkcji na pokładzie samolotu.

USB

Połączenie kablowe wykorzystywane często do przesyłania danych między telefonami komórkowymi i innymi urządzeniami, takimi jak komputery.

USB 2.0

Standard USB (ang. Universal Serial Bus) to najpopularniejszy format połączenia między komputerami i urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak monitory, drukarki i napędy optyczne. Standard USB 2.0 pozwala na dużo szybszy transfer danych w obie strony.

WAP

Protokół WAP (ang. Wireless Application Protocol) umożliwia dostęp do stron internetowych zaprojektowanych specjalnie dla telefonów komórkowych obsługujących standard WAP.

Wi-Fi

Technologia Wi-Fi (ang. Wireless Local Area Networks) pozwala na łączenie się z Internetem i/lub korzystanie z poczty elektronicznej na określonym obszarze z poziomu telefonu komórkowego bądź innego urządzenia bezprzewodowego.

Wybieranie głosowe

Funkcja wybierania głosowego umożliwia wybieranie numerów telefonicznych przez wymawianie imienia i nazwiska osoby lub kontaktu. Przed jej użyciem należy przypisać etykiety głosowe do odpowiednich numerów w książce telefonicznej.

Zestaw głośnomówiący

Mikrofon i głośnik umożliwiające rozmowę bez angażowania rąk są bardzo przydatne podczas prowadzenia samochodu lub wykonywania wielu czynności równocześnie.

Żyroskop

Urządzenie do pomiaru lub utrzymywania położenia kątowego. Żyroskop pozwala na zbieranie dokładnych informacji o ruchu użytkownika i pomaga w utrzymaniu równowagi. Stosowany jest w zegarkach cyfrowych jak i deskach elektrycznych.