Hulajnogi i pojazdy elektryczne – wszystko, co musisz wiedzieć!
23 października, 2023 | Bez kategorii
Poruszanie się po mieście samochodem to tylko jedno rozwiązanie. Coraz bardziej na popularności zyskują alternatywne środki lokomocji. Mowa oczywiście o rowerach, a także hulajnogach elektrycznych. Te ostatnie cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Nic dziwnego – stanowią doskonały sposób na szybkie oraz tanie przedostanie się z punktu A do punktu B bez martwienia się o paliwo czy pozostawianie znaczącego śladu węglowego. Sprawdź, co musisz wiedzieć o tego typu pojazdach i który model wybrać, aby jak najlepiej spełnił oczekiwania.
Jaka hulajnoga elektryczna dla dorosłych?
Istnieje kilka parametrów, na jakie trzeba zwrócić szczególną uwagę przy wyborze urządzenia przeznaczonego dla pełnoletnich użytkowników. Na samym początku trzeba wspomnieć o możliwości szybkiego dotarcia na miejsce. Według prawa hulajnogi elektryczne (wszystkie – tak samo dla dzieci, jak i dorosłych) mogą jeździć z maksymalną prędkością 20 km/h po ścieżce rowerowej lub drodze osiedlowej. Wszystkie modele znajdujące się w asortymencie marki Manta są zgodne z wytycznymi najnowszej ustawy o ruchu drogowym także pod tym względem.
Poza tym liczy się maksymalny zasięg. Im wyższy, tym lepiej. W końcu hulajnogi elektryczne dla dorosłych powinny być w stanie obsłużyć przynajmniej kilka tras na jednym naładowaniu. Zwłaszcza że po drodze z pracy trzeba czasem zrobić zakupy lub udać się w różne inne miejsca, podczas gdy pojazdy dla dzieci służą głównie do rekreacji. Bardzo dobrze pod tym względem wypada model XRIDER M10, którego maksymalny zasięg wynosi ~50 km. Jednak najdalej można zajechać z pomocą XRIDER M10 PRO, bo aż do 70 km!
Wreszcie należy wspomnieć o markowych komponentach, które gwarantują bezpieczeństwo jazdy i niezawodność. Wszystkie hulajnogi w ofercie Manta – jak np. FLINSTON MES1001H – spełniają to wymaganie dzięki zastosowaniu m.in. oryginalnych ogniw LG/Samsung, na które otrzymasz 1 rok gwarancji z opcją przedłużenia o dodatkowy 1 rok, co daje nam w sumie 2 lata gwarancji na baterię. A jeśli dojdzie do uszkodzenia pojazdu elektrycznego dla dzieci lub dorosłych, zawsze możesz skorzystać z sieci autoryzowanych serwisów Manta w Polsce, podczas gdy konkurencja musi wysyłać sprzęt do Chin!
Jaka hulajnoga elektryczna dla dzieci?
Wszystkie wspomniane wcześniej parametry również mają znaczenie. Trzeba przy tym wiedzieć, że hulajnogi elektryczne dla dzieci muszą być lżejsze i rozwijać mniejsze prędkości (20 km/h powinno w zupełności wystarczyć). Szczególne znaczenie ma lekka konstrukcja, która sprawia, że najmłodsi są w stanie samodzielnie składać oraz przenosić pojazd, gdy nie mogą nim jechać.
Do tego należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Hulajnoga elektryczna dla dzieci powinna mieć oświetlenia, niezawodne hamulce tarczowe, a także deck z antypoślizgową powierzchnią. Dzięki temu zyskuje się pewność, że jazda stanie się dużo bezpieczniejsza.
Najważniejsza jest jednak zabawa. Dobre modele pojazdów dla najmłodszych posiadają dwa biegi oraz tempomat, które umożliwiają dostosowanie jazdy do własnych potrzeb. Ponadto przydadzą się amortyzowane opony pompowane o średnicy ok. 8,5ʺ (idealne dla dzieci, ale też dla dorosłych), które zwiększają komfort podróżowania. Modelem, który spełnia wszystkie wymagania jest hulajnoga elektryczna Manta Young-Rider, czyli mniejsza wersja Mass-Ridera.
Czy warto kupić hulajnogę elektryczną?
Odpowiedź na postawione wyżej pytanie może być tylko jedna: tak, warto! Elektryczna hulajnoga dla dorosłych oraz dzieci pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy na paliwie, które jest niezbędne w przypadku pojazdów spalinowych. Na dodatek z jej pomocą ominiesz korki w godzinach szczytu i z łatwością zaparkujesz praktycznie wszędzie.
Dlatego zachęcamy do bliższego przyjrzenia się asortymentowi marki Manta. Znajdziesz u nas modele idealnie dostosowane do własnych potrzeb. Elektryczna hulajnoga dla dzieci oraz dorosłych to doskonały pomysł na prezent lub sposób na łatwe poruszanie się po mieście bez żadnych przeszkód. Warto więc zmienić swój dotychczasowy pojazd na coś dużo lżejszego oraz zwrotnego.
FAQ
Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez użytkowników hulajnóg elektrycznych.
1. Gdzie można jeździć hulajnogą elektryczną?
Najodpowiedniejszym do tego miejscem jest ścieżka rowerowa lub pas ruchu przeznaczony dla rowerów. Gdy nie ma ich na naszej trasie, należy skorzystać z jezdni, która ma ograniczenie prędkości dla pojazdów do 30 km/h. Jeśli z kolei nie ma odpowiedniej jezdni, kierowca hulajnogi elektrycznej może skorzystać z chodnika, poruszając się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych.
2. Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po ulicy?
Tylko pod warunkiem, że na naszej trasie nie ma żadnej ścieżki rowerowej. Wówczas dorosły lub dziecko może skorzystać z jezdni, na której przepisy dopuszczają pojazdy poruszające się z maksymalną prędkością 30 km/h. Mowa więc m.in. o obszarach mieszkalnych lub wyznaczonych strefach z dużą liczbą rowerzystów i pieszych.
3. Czy hulajnogą elektryczną można jeździć po chodniku?
Z chodników można skorzystać tylko wtedy, gdy nie ma ani ścieżki rowerowej, ani odpowiedniej jezdni (z ruchem do 30 km/h). Kierujący hulajnogą elektryczną ma wówczas prawo skorzystać z chodnika przy zastrzeżeniu, że będzie poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych, czyli tak, aby nie stwarzać zagrożenia.
4. Czy na hulajnodze elektrycznej trzeba mieć kask?
Przepisy prawa nie regulują tej kwestii w żaden sposób. Oznacza to, że zarówno dorosły, jak i dziecko używające pojazdu elektrycznego nie muszą mieć kasku, a za jego niezałożenie nie grozi żaden mandat. Warto jednak zadbać o swoje bezpieczeństwo pomimo braku regulacji.
5. Jak ładować hulajnogę elektryczną?
W tym celu najlepiej stosować fabryczną ładowarkę. Jest ona dostosowana do mocy i pojemności akumulatora w hulajnodze, więc pozwala na bezpieczne ładowanie. Wystarczy odszukać port ładowania, podłączyć kabel zasilający do gniazdka, a końcówkę do pojazdu. Gdy dioda świeci się na żółto lub czerwono, akumulator się ładuje. Można odłączyć go od portu w momencie, gdy zmieni kolor na zielony.
Gdy przez dłuższy czas nie korzystamy ze sprzętu (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym), należy mimo wszystko utrzymywać sprzęt naładowany. Ma to na celu przedłużenie żywotności akumulatora. Eksperci zalecają nawet, by co miesiąc lub dwa podczas sezonowania doładowywać baterie, aby nie wyczerpały się w naturalny sposób.