Darmowa dostawa przy zakupach za min. 199zł

Jaki telewizor do kampera wybrać? Podpowiadamy!

06 kwietnia, 2023 | Bez kategorii

Polacy coraz bardziej przekonują się do kamperów i przyczep kempingowych. Takie rozwiązanie daje bardzo szerokie możliwości spędzenia urlopu. Zyskuje się jednocześnie komfortowy transport oraz nocleg, nad którymi ma się pełną kontrolę. Na wakacje wyjeżdża się po to, aby zobaczyć nowe miejsca i korzystać z miejscowych atrakcji turystycznych. Czasem jednak uniemożliwia to pogoda lub zmęczenie. Dlatego warto zadbać o odpowiednią rozrywkę w kamperze. W takiej sytuacji pomocny okaże się na pewno telewizor. Z tego artykułu dowiesz się, na jakie parametry urządzenia zwracać uwagę, aby dobrze sprawdził się w takim zastosowaniu. Prezentujemy też nasze propozycje.

Telewizor do kampera – czym się kierować?

W większości przypadków przyczepy kempingowe oraz kampery nie mają telewizora w swoim podstawowym wyposażeniu. Oczywiście, jeśli zdecydujemy się taki pojazd wynająć, dostępne będą także oferty z odbiornikiem TV w standardzie, przeważnie dodatkowo płatnym. W przeciwnym razie warto pomyśleć o kupieniu takiego urządzenia. Oferta turystycznych modeli jest całkiem szeroka, zróżnicowana pod względem parametrów i ceny. Jedną z najważniejszych cech urządzenia jest to, pod jakim napięciem pracuje. W większości kamperów jest dostępna wyłącznie sieć o napięciu 12V, w niektórych przypadkach 24V. To praktycznie dyskwalifikuje standardowe modele telewizorów, przeznaczone do pracy w domach, gdzie napięcie sieci wynosi 230V. W większości przypadków odpowiednim zakupem będzie telewizor turystyczny 12V. Warto zastanowić się nad urządzeniem przystosowanym do pracy pod różnym napięciem, co zwiększa jego funkcjonalność.

Jaką wielkość powinien mieć telewizor 12V do kampera?

Przestrzeń przyczepy kempingowej, kampera czy innego pojazdu jest mocno ograniczona. Z tego względu trzeba się liczyć z tym, że nie zmieści się tam telewizor z wielkim, panoramicznym ekranem. W przypadku odbiorników turystycznych przekątna wyświetlacza mieści się w przedziale 19-24 cali. TV o takim rozmiarze spokojnie powinien wystarczyć do śledzenia programów informacyjnych i pogody, a nawet okazjonalnego oglądania filmów czy seriali. Wbrew pozorom, 19-calowy model może mieć wiele do zaoferowania. Przykładowo telewizor 12V do kampera Manta 19LHN123D ma całkiem przyzwoitą rozdzielczość HD, odświeżanie obrazu na poziomie 60 Hz, dwa porty USB oraz wbudowany tuner z najnowszym standardem nadawania DVB-C/T2. Dla wielu użytkowników znaczenie ma jednak także dostęp do funkcji smart TV, umożliwiających np. korzystanie z serwisów streamingowych. Niestety, w przypadku telewizorów turystycznych jest to rzadkość. Znajdziemy ją w urządzeniach pracujących z wyższym niż 12V/24V napięciem, np. w 24-calowym Manta 24LHS122T. To już sprzęt do kamperów wyposażonych w przetwornicę 12/230.

Telewizor do przyczepy kempingowej 12V – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając telewizor do przyczepy kempingowej 12V, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że podczas podróży urządzenie będzie narażone na drgania oraz wstrząsy, spowodowane nierówną nawierzchnią. Dlatego warto wybrać model z mocną obudową oraz dodatkowymi zabezpieczeniami przed uszkodzeniami. Każdy TV Manta 12V, jak np. 22-calowy model 22LFN123D, został zaprojektowany specjalnie z myślą o korzystaniu z niego w specyficznych warunkach kamperów i przyczep, na działce lub w innych nietypowych miejscach. Kolejna istotna kwestia to ilość oraz rodzaje wejść. Turystyczny telewizor 12V bez funkcji smart TV wciąż może służyć do oglądania filmów z serwisów streamingowych. Warunkiem jest jednak obecność wejścia HDMI, za pomocą którego podepnie się zewnętrzny odtwarzacz, laptopa czy tablet. Nie mniej przydatne okazują się porty USB, do których można podłączyć pendrive’a z zapisanym filmem. Warto też wybrać model z wyjściem słuchawkowym, który pozwoli na dyskretne korzystanie z telewizora, bez przeszkadzania innym osobom w kamperze. Wszystkie odbiorniki turystyczne Manta, w tym największy model 12V, 24-calowy 24LHN122T, posiadają komplet wspomnianych złączy.

Czy warto inwestować w telewizor turystyczny 12V o wysokiej rozdzielczości?

W trakcie urlopu odbiornik TV służy raczej zabiciu czasu podczas dłużącej się drogi do celu, w trakcie złej pogody lub gdy nie ma się sił na zwiedzanie. Większość użytkowników nie oczekuje, że telewizor do kampera będzie zapewniał wrażenia wizualne na poziomie kina domowego. W takim przypadku rozdzielczość HD, jaką oferuje większość modeli turystycznych 12V w ofercie tak marki Manta, jak i innych producentów, będzie optymalnym wyborem. Może się jednak zdarzyć, że część osób, przyzwyczajona do wysokiej jakości domowych odbiorników, będzie poszukiwać urządzenia o lepszym obrazie. 24-calowy model 24LFN122D oferuje rozdzielczość FHD 1920 × 1080. To o ponad milion pikseli więcej niż w przypadku standardu HD, co gwarantuje znacznie bardziej szczegółowy obraz, zauważalny nawet w przypadku telewizorów turystycznych o przekątnej do 24 cali. Jakość FHD nie jest zatem niezbędnym parametrem TV kupowanego do przyczepy kempingowej lub kampera, jednak może wyraźnie poprawić wrażenia wizualne użytkowników.

Wybierz pola do wyświetlenia.
  • SKU
  • Cena
Kliknij poza obszar aby zamknąć porównywarkę
Porównaj