Darmowa dostawa przy zakupach za min. 199zł

Jaki telewizor z DVBT wybrać?

13 października, 2022 | Bez kategorii

Kolejna w ostatnich latach zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej spowodowała konieczność wymiany odbiorników oraz dekoderów telewizyjnych w milionach polskich domów. Obecnie, aby odbierać sygnał telewizyjny bez zakłóceń, potrzebny jest telewizor DVBT-2. Czym jest nowy standard, od kiedy obowiązuje, jak sprawdzić, czy telewizor obsługuje DVBT-2 i jaki odbiornik wybrać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy wyborze odbiornika do telewizji naziemnej!

Czym jest DVBT-2?

Jedno z najpopularniejszych zapytań w polskim Internecie w 2022 roku brzmiało: od kiedy DVBT-2? Nie ma w tym przypadku, ponieważ dla milionów osób nowy standard nadawania telewizji naziemnej wiązał się z koniecznością wymiany sprzętu RTV. 30 czerwca 2022 zmiana sposobu emitowania sygnału telewizyjnego stała się w Polsce faktem. To właśnie od tego momentu telewizja naziemna DVBT-2 stała się podstawowym i jedynym zarazem standardem nadawania obrazu i dźwięku przy wykorzystaniu naziemnych nadajników, zastępując wcześniejszy system DVBT.

Telewizor DVBT-2 czy dekoder?

DVBT-2/HEVC, bo tak brzmi pełna nazwa nowego formatu, umożliwia nadawanie obrazu oraz dźwięku w znacznie wyższej jakości – także w standardzie 4K. To jednak nie koniec, ponieważ nowoczesne telewizory z DVBT-2 oraz dekodery pozwalają korzystać z możliwości telewizji hybrydowej, co znacząco rozszerza dotychczasowe możliwości w zakresie odbioru treści emitowanych przez naziemne nadajniki.
Niestety, choć telewizja naziemna DVBT-2 w wymierny sposób podnosi jakość korzystania z naziemnej telewizji, to wprowadzenie nowego standardu w wielu przypadkach wymusza konieczność wymiany sprzętu. Odbiorniki TV, które nie obsługą najnowszego formatu nadawania, muszą zostać wyposażone w tunery DVBT-2, przystosowane do odbioru sygnału po wprowadzonych zmianach.
Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że sama wymiana dekodera nie sprawi, że nasz telewizor nagle zacznie emitować obraz w jakości UHD lub 4K. Odbiór telewizji naziemnej będzie co prawda możliwy, jednak aby w pełni wykorzystać potencjał nowego standardu nadawania, warto zainwestować w nowy telewizor DVBT-2, który ma już wbudowany dekoder. Obecnie na rynku znajdziemy szeroką gamę urządzeń, których cena nie przekracza 1000 zł. W dalszym ciągu gospodarstwa domowe mogą korzystać z rządowego dofinansowania, które w przypadku zakupu telewizora z DVBT-2/HEVC wynosi 250 zł.

telewizor dvbt-2

Jak sprawdzić, czy telewizor jest gotowy na DVBT-2?

Wiedząc już, od kiedy DVBT-2 działa w Polsce i jakie możliwości oferuje telewizja naziemna w nowym formacie, warto dowiedzieć się, które telewizory umożliwiają odbiór omawianego standardu nadawania. Telewizory z DVBT-2, które nie wymagają zakupu dekodera, to odbiorniki oferujące możliwość dekodowania sygnałów DVBT-2 z kodekiem HEVC (H.265 lub MPEG-H część 2), oraz przetwarzające dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3. Jeśli w specyfikacji interesującego nas odbiornika pojawiają się powyższe informacje, oznacza to, że wybrany telewizor bez problemu obsłuży telewizję naziemną nadawaną w najnowszym formacie.

Telewizory z DVBT-2 – jaki model wybrać?

Oferta odbiorników TV, które spełniają powyższe wymogi, jest niezwykle bogata. Te najmniejsze, jak telewizor Manta 24’’ FHD DVBT-2 HEVC/H.265 będą idealne do małych pomieszczeń. Wbudowany tuner umożliwia oglądanie naziemnej telewizji cyfrowej bez dekodera, a rozdzielczość Full HD zapewnia doskonałą jakość wyświetlanego obrazu i doskonałą głębię kolorów.
Użytkowcy, który potrzebują nieco większego ekranu, powinni zwrócić uwagę na telewizor DVBT-2 43’’ Smart TV FHD, który poza 43-calową matrycą o rozdzielczości Full HD i wbudowanym dekoderem DVBT-2, wyposażony został również w rozbudowany system Smart TV, umożliwiający dostęp do nowoczesnych technologii oraz aplikacji internetowych. Wysoki poziom jasności połączony z intensywną czernią, zapewniają doskonałą jakość wyświetlania obrazu oraz bardzo dokładne odwzorowanie detali.
Bezkompromisowym rozwiązaniem, jeśli chodzi o telewizor DVBT-2, jest natomiast model Manta 50LUS122T z 50-calowym ekranem oraz systemem Smart TV. Odbiornik posiada najnowszy tuner naziemnej telewizji cyfrowej, a także Smart TV oparty o system Linux. Najwyższa jakość obrazu 4K UHD gwarantowana jest przez matrycę LED o rozdzielczości 3840 x 2160 z szerokimi kątami widzenia, dzięki którym oglądanie telewizji na tym modelu staje się jeszcze większą przyjemnością. Na uwagę zasługuje również dźwięk przestrzenny DD+ 5.1, który zapewnia spektakularny efekt stereofoniczny, niezależnie od tego, czy chcesz cieszyć się ulubionymi filmami i serialami, grać na konsoli czy słuchać muzyki.

telewizor dvbt-2

Znajdź dla siebie idealny telewizor DVBT-2!

Jak widać, oferta telewizorów obsługujących najnowszy standard nadawania naziemnej TV jest obecnie tak szeroka, że każdy znajdzie w niej idealny odbiornik dla siebie. Telewizja naziemna DVBT-2 oferuje zaawansowane możliwości, a przy tym jest całkowicie darmowa. Warto więc wykorzystać potencjał nowoczesnych odbiorników TV i już dziś wyposażyć się w sprzęt, który zapewni dostęp do pełnej funkcjonalności oferowanej przez nowy format nadawania.

Wybierz pola do wyświetlenia.
  • SKU
  • Cena
Kliknij poza obszar aby zamknąć porównywarkę
Porównaj