Darmowa dostawa przy zakupach za min. 199zł

Montaż radia samochodowego krok po kroku

13 października, 2022 | Bez kategorii

Już od dawna radio samochodowe zalicza się do podstawowego wyposażenia aut, zarówno tych należących do klasy średniej, jak i pojazdów z wyższej półki cenowej. Warto jednak mieć świadomość, że wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, samochodowy radioodbiornik pozwala na znacznie więcej niż słuchanie ulubionych radiostacji i odtwarzanie muzyki z zewnętrznych nośników. Obecne radia w samochodach stanowią element rozbudowanego systemu multimedialnego, dlatego warto wiedzieć, jak zainstalować tego rodzaju sprzęt w swoim aucie, by móc korzystać z pełni jego możliwości.

Montaż radia samochodowego – czego będziesz potrzebować?

Warto zdać sobie sprawę z faktu, że w zależności od rodzaju pojazdu, ale także samego radioodbiornika, montaż radia samochodowego może przebiegać w zróżnicowany sposób. Istnieje jednak pewien uniwersalny zestaw porad, który pozwala przeprowadzić taką instalację w sposób bezpieczny i sprawny. Aby zamontować zarówno standardowy odbiornik, jak i nowoczesne radio samochodowe Bluetooth, potrzebne będą:

  • zestaw wkrętaków oraz próbnik elektryczny,
  • lutownica,
  • koszulki termokurczliwe,
  • multimetr,
  • okablowanie,
  • kostki, złączki i inne akcesoria,

Oraz oczywiście odbiornik radiowy. Poniżej znajdziesz instrukcję dotyczącą tego, jak podłączyć radio samochodowe krok po kroku.

Montujemy radio samochodowe – przyłączenie zasilania

Na samym początku należy przyłączyć radioodbiornik do instalacji elektrycznej w samochodzie. Aby to zrobić, zdemontuj elementy maskujące na desce rozdzielczej oraz przygotuj ramkę mocującą. W zależności od tego, czy posiadasz radio 1 DIN, czy 2 DIN (z wyświetlaczem) wymiary ramki mogą różnić się od siebie. Wielkość otworu mocującego na radio do samochodu może również zależeć od modelu oraz marki pojazdu. Niezależnie od tych parametrów, pamiętaj, by podłączyć urządzenie w sposób, który zawsze zapewni podtrzymanie prądu, by możliwe było zapamiętanie dokonanych za pierwszym razem ustawień. Odbiornik należy podłączyć do prądu tak, by uruchamiał się on wraz z przekręceniem kluczyka w stacyjce.

radio samochodowe

Montaż odbiornika oraz okablowania

Zastanawiając się, jak podłączyć radio samochodowe, musisz zdawać sobie sprawę z faktu, że współczesne odbiorniki zwykle stanowią centrum dowodzenia zaawansowanych systemów multimedialnych, oferujących szereg dodatkowych funkcji, takich jak kamera cofania, łączność Bluetooth czy nawigacja GPS. Wszystko to sprawia, że montując radio w aucie, trzeba wykazać się umiejętnościami oraz cierpliwością. Po przyłączeniu do prądu należy zamontować odbiornik w desce rozdzielczej pojazdu. Pamiętaj, że jeśli samochód nie posiada dodatkowego wyposażenia, np. głośników lub anteny, przy montażu radia samochodowego trzeba zainstalować również pozostałe urządzenia. Przed włożeniem odbiornika w otwór montażowy, sprawdź standardy kostek oraz połączeń, by mieć pewność, że gniazda oraz wtyki do siebie pasują.

Jak podłączyć radio samochodowe – połączenia elektryczne

Po sprawdzeniu wszystkiego możesz podłączyć radio samochodowe, łącząc wszystkie przewody. Za pomocą multimetra sprawdź, czy w kablach płynie prąd. Jeśli w Twoim zestawie brakuje kostek mocujących lub są one wykonane w innym standardzie, konieczne może okazać się zlutowanie przewodów. W tym celu użyj lutownicy, cyny, kalafonii oraz koszulek termokurczliwych. Aby właściwie połączyć przewody, kieruj się kolorami. Ciągłość obwodu możesz również sprawdzić za pomocą multimetra. Teraz spróbuj włączyć odbiornik. Jeśli wszystko działa, montaż radia samochodowego przebiegł prawidłowo!

radio samochodowe

Radio samochodowe – dlaczego warto niego korzystać?

Obecnie wielu kierowców nie wyobraża sobie podróżowania bez włączonego radioodbiornika. Możliwość odtwarzania ulubionych radiostacji, muzyki z przenośnych dysków, a także oferowana przez radio samochodowe Bluetooth bezprzewodowa łączność np. ze smartfonem to sposób na nudę i zmęczenie zarówno w długiej trasie, jak i podczas rutynowych, codziennych wyjazdów. Jednocześnie, nowoczesne radioodbiorniki, wyposażone w monitor oraz wiele zaawansowanych funkcji, stanowią kluczowy element systemów multimedialnych, dlatego warto zadbać o ich prawidłowy montaż oraz niezawodne działanie.

Jak zdemontować radio w aucie?

Wiedząc już, jak podłączyć radio samochodowe, warto również mieć wiedzę w zakresie jego demontażu – może ona okazać się niezwykle przydatna w momencie wymiany odbiornika. W większości przypadków podstawowym problemem jest wyjęcie go z otworu montażowego. W tym celu należy użyć odpowiednich kluczy, które wsuwa się w zatrzaski znajdujące się na bokach radia. Gdy mocowania puszczą, możesz bezpiecznie wyjąć radio do samochodu z kieszeni na desce rozdzielczej. Teraz pozostaje już tylko odłączyć je od samochodowej instalacji elektrycznej, odpinając lub rozlutowując poszczególne przewody.

Montaż radia w aucie – podsumowanie

Jak widać, zarówno montaż radia samochodowego, jak i jego usunięcie, nie powinny stanowić większego problemu dla osoby dysponującej podstawową wiedzą techniczną oraz odpowiednimi narzędziami. Planujesz wymianę odbiornika na nowszy model? Sprawdź nowoczesne radia samochodowe Manta i ciesz się bogatą paletą zaawansowanych funkcji.

Wybierz pola do wyświetlenia.
  • SKU
  • Cena
Kliknij poza obszar aby zamknąć porównywarkę
Porównaj