Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

13 października, 2022 | Bez kategorii

Współczesne technologie wyświetlania obrazu w telewizorach powodują, że urządzenia te stają się coraz cieńsze. Jednocześnie rośnie popularność telewizorów o bardzo dużej przekątnej ekranu i wysokiej rozdzielczości. Takie wymiary sprawiają, że współczesne odbiorniki TV – a w zasadzie urządzenia wielofunkcyjne, dziś częściej używane do oglądania seriali i filmów z platform streamingowych czy jako wyświetlacz konsoli go gier – najlepiej powiesić na ścianie. Dzięki temu będą doskonale widoczne z każdego miejsca w pokoju. Najpierw powinieneś jednak wiedzieć, na jakiej wysokości powiesić telewizor, aby zapewnić sobie i innym użytkownikom optymalne warunki do korzystania z urządzenia. Będziesz musiał też wybrać odpowiedni uchwyt na telewizor. Jeśli właśnie te kwestie zaprzątają Twoje myśli, koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu.

Jak wysoko powiesić TV i dlaczego jest to tak istotne?

Od tego, jak wysoko powiesimy telewizor, zależeć będzie zarówno komfort oglądania – lepsza widoczność obrazu – jak i nasze zdrowie. Jeśli bowiem ekran znajdzie się zbyt nisko lub za wysoko, wymusi to na jego użytkownikach przybranie niewygodnej pozycji, co wpłynie na poczucie dyskomfortu, a nawet dolegliwości bólowe. Siedzenie przez długi czas ze spuszczoną lub podniesioną głową spowoduje niekorzystne napięcia w szyi, barkach czy ramionach. Od razu musimy jednak uprzedzić, że nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jak wysoko powiesić telewizor. W niektórych poradnikach wprawdzie spotyka się dokładne wyliczenia i podany w centymetrach przedział wysokości, jednak prawda jest taka, że zależy on od wielu indywidualnych czynników. Użytkownicy powinni określić, z którego miejsca i w jakiej pozycji będą najczęściej patrzeć na ekran. Wówczas będzie możliwe zawieszenie telewizora w taki sposób, aby jego środek wypadał mniej więcej na poziomie ich oczu, co zapewni optymalne warunki do oglądania. Tyle w teorii. W praktyce nie jest to takie proste ze względu na różny wzrost i zwyczaje domowników.

uchwyt na telewizor

Czy wysokość montażu telewizora zależy od jego rozmiaru?

Jednym z czynników decydujących o tym, jak wysoko powiesić TV, jest rozmiar takiego urządzenia. Jeżeli zdecydujesz się na model o dużej przekątnej, musisz odpowiednio oddalić kanapę, fotele czy krzesła, z których będziesz patrzeć na obraz. Ma to związek z emitowanym przez wyświetlacz światłem niebieskim. Intensywne wystawienie oczu na jego działanie powoduje zmęczenie wzroku, szczególnie u najmłodszych. Z tego względu zaleca się zachować odległość około 4-5 centymetrów na każdy cal telewizora. Oznacza to, że 55-calowy wyświetlacz powinien znajdować się w odległości od patrzących na niego osób wynoszącej mniej więcej 220 do 275 cm. Jak jednak przekłada się to na to, na jakiej wysokości powiesić telewizor? Znaczne oddalenie kanapy od ekranu może powodować, że w innym punkcie wypadnie linia wzroku użytkowników, zwłaszcza gdy preferują oglądanie w bardziej leżącej pozycji.

Jak montuje się telewizor do ściany?

Montaż telewizora do ściany to różne korzyści. Przede wszystkim wygląda to bardzo estetycznie, ułatwia utrzymanie porządku oraz pozwala ograniczyć ilość mebli w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie idealnie pasuje zatem do nowoczesnych wnętrz w bardziej minimalistycznych stylach. Ścienny montaż umożliwia także optymalne dostosowanie wysokości, na jakiej znajdzie się ekran. Jak jednak przymocować go do ściany? Potrzebny do tego będzie specjalny uchwyt na telewizor. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie produkty tego typu, podobnie jak obecnie dostępne w sprzedaży telewizory, są zgodne z uniwersalnym standardem VESA. Nie musisz się zatem martwic o problem ze znalezieniem odpowiedniego wieszaka, choć i tak konieczne będzie porównanie pewnych parametrów. Więcej na ten temat piszemy w kolejnym akapicie. Uchwyt do telewizora mocuje się za pomocą dołączonych śrub. Natomiast nie zawsze warto mocować wieszak do ściany przy pomocy kołków z zestawu. W przypadku dużych, cięższych telewizorów bezpieczniej okazuje się dokupić mocniejsze kotwy, dostosowane do materiału, z którego wykonano ścianę.

wieszak na telewizor

Jaki wybrać wieszak na telewizor?

Kiedy już wiesz, jak wysoko powiesić telewizor i jak dokonać montażu, musisz poszukać odpowiedniego uchwytu. Wspomnieliśmy, że wszystkie tego rodzaju produkty są zgodne ze standardem VESA, który stosują także wszyscy producenci telewizorów. To nic innego jak unormowane odległości pomiędzy otworami do montażu. Trzeba jednak uważać, bo nie każdy wieszak na telewizor ma rozstaw dostosowany do urządzeń o większej przekątnej ekranu. Większość modeli posiada górną granicę, np. nadaje się do telewizorów nie większych niż 55 cali. Koniecznie sprawdź także maksymalny udźwig, który powinien być wyższy od wagi telewizora. W zależności od swoich preferencji możesz wybrać wieszak ściśle przylegający do ściany, co patrząc z boku, wygląda bardzo estetycznie, albo wyposażony w ruchome ramię, dzięki któremu można regulować odległość od ściany oraz skierować ekran w innym kierunku. Te drugie są także łatwiejsze w montażu, choć pewną trudność może sprawiać odpowiednie wypoziomowanie.